9-ти пакет антикризни мерки: Пари за основците и средношколците, ваучери за студентите, до 3000 денари за пензионерите

На денешната владина седница е усогласен деветиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра. Овој пакет содржи 26 мерки за социјална сигурност насочени кон ранливите категории на граѓани и компании.

Со мерките се опфаќаат 120 илјади млади лица, над 74 илјади социјално ранливи категории на граѓани, над 187 илјади пензионери, 40 илјади земјоделци, 540 илјади корисници на апликацијата „МојДДВ“, 600 илјади домаќинства, како и над 70 илјади компании.

Премиерот Димитар Ковачевски информираше дека над 105 илјади основци и средношколци во наредните шест месеци ќе добиваат по 1.200 и 1.800 денари месечно.

„15 илјади студенти кои живеат надвор од местото на студирање, ќе добијат ваучер во износ од 600 до 1.200 денари за превоз. Во наредните пет месеци, по 1.000 денари ќе добијат корисниците на надоместок заради попреченост, самохрани родители и родители на деца со попреченост до 26 години“, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Станува збор за ученици и студенти кои доаѓаат од семејства со помал вкупен приход од 50.000 денари.

Во наредните пет месеци, пензионерите со пензија до 14 илјади денари, ќе добиваат по 3.000 денари месечно, оние со пензија од 14 до 16 илјади – 2.000 денари месечно, додека оние со пензии од 16 до 19 илјади денари, ќе имаат поддршка од 1.500 денари, истакна меѓу другото претседателот на Владата.

Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот рече дека мерките ќе важат од 1-ви декември и финансиските средства се предвидени според Буџетот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи