Изборите договорени – двојни избори на 8 мај

Заврши лидерската средба за одржување на изборите напролет. Партиите од власта и опозицијата договорија изборите да се одржат на крајот на април и почетокот на мај, односно парламентарните избори ќе се одржат на 8 мај, среда. Тие ќе бидат заедно со вториот круг на претседателските избори за кои првиот круг ќе боде на 24 април, исто така среда.

Задолен сум што конечно ќе имаме редовни парманентарни избори од 2006 година. Мораме да внимаваме и на верските празници. Предложив првиот круг на претседателските избори да се одржи на 24 април, а вториот круг на 8 мај заедно со парламентарните избори. Конечно, после 17 години ќе имаме редовни парламентарни избори, а тоа говори за добрите владини политики“, изјави премиерот Ковачевски.

Ковачевски додаде дека 100 дена пред избори или на 28 јануари ќе се формира техничка влада и дека ќе биде испочитуван договорот премиерот да биде од редовите на ДУИ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи