Палевски кој е осомничен за убиството на Вања има серија на кривични пријави

Љупчо Палевски со прекар Палчо, осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жеровски од Велес, има низа кривични пријави во периодот од 2000 до 2020 година.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), против Палевски во 2019 е поднесена кривична пријава за неовластено прислушкување и тонско снимање, а во текот на 2019 се поднесени прекршочни пријави и поради омаловажување на полициски службеник.

„Во 2020 година е поднесена кривична пријава за недозволено држење на оружје или распрскувачки материи и непостапување според здравствени прописи за време на епидемија. Во 2005 година е поднесена кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување и посебни случаи на фалсификување исправа, во 2002 година за лажно пријавување на кривично дело, а во 2000 година за даночно затајување“, се вели во соопштението на МВР.

Палевски е во бегство, а како што кажа на денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тој на 30 ноември побегнал во Србија, од каде отишол во Бугарија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи