Отворена изложбата на дела од манифестацијата Мал Битолски Монмартр

Во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ денеска, 6.12, беше отворена изложбата на дела од манифестацијата Мал Битолски Монмартр. Пред љубителите на ликовната уметност и за учениците од основните и средните училишта, презентирани се 30 дела  од учесници од 4 до 18 години од 20 земји.

Изложбата ја отвори Славчо Неделковски од детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ од Битола, кое е организатор на ликовната манифестација. При тоа тој посочи дека им е задоволство што по десетти пат во Центарот се отвора изложба од Мал битолски Монмартр, и дека тоа стана традиција.

„Задоволни сме што изложбата се отвора пред празникот Свети Климент, бидејќи се навршуваат 45 години од кога основачот на манифестацијата Коста Хаџи – Антоновски ја доби Свети Климентовата повелба.. Инаку годинава славиме 55 години од постоењето. Продолжуваме со истото темпо, мотивирани како никогаш досега. Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ во своето постоење има обединувачка мисија. Нашите резултати се видливи и се заради сплотеноста на едно огромно семејство на глобална заедница на ликовни педагози – професори, мецени, поддржувачи на уметноста преку реалноста. И пред с# заради љубовта на младите да сликаат и да ја пренесуваат својата енергија“, посочи Неделковски на отворањето на изложбата на Малиот Битолски Монмартр.

ЦК „Марко Цепенков“ изложбата ја реализира со поддршка на Министерството за култура.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи