Пендаровски нема да се кандидира за втор мандат за претседател

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонскиот претседател Стево Пендаровски се откажува од трката за втор претседателски мандат. Одговарајќи на новинарско прашање, дали планира да се кандидира за нов мандат, кусо одговори „не“.

Пендаровски за претходниот мандат беше поддржан од коалицијата на СДСМ и ДУИ.

Инаку пред два дена на лидерската средба во Собранието, беше постигнат договор осми мај да биде датумот кога во Северна Македонија ќе се гласа на парламентарни и втор круг претседателски избори. Претходно, на 24 април ќе се одржи првиот круг од претседателските избори.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи