Поевтинуваат горивата – нови цени од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) донесе одлука со која се намалуваат малопродажните цени на горивата. Според одлуката на РКЕ, од полноќ бензините поевтинуваат за два денари, а за исто толку се намалува и цената на дизелот.

Новата малопродажна цена на еуросупер БС – 95 ќе изнесува 76,5 денари за литар, еуросупер БС – 98 ќе се продава за 78,5, еуродизел БС (Д-Е V) за 74, а екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) за 73 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,5 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 40,5 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи