Спасовски: Проектот Safe City ќе се проширува и во другите градови и автопатите низ државата

Facebook
Twitter
Email
Print

За време на посетата на Штип, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во текот на изјавата за медиумите, а по средбите со раководствата на СВР Штип и Регионален центар за гранични работи Исток, беше запрашан дали ќе се проширува проектот Safe City и во другите градови.

„Во овој момент имаме во Скопје, Куманово и Тетово, а во тек е процес за надградба на целиот овој систем, кој ќе ги вклучува и автопатите низ државата, а ќе се вклучи електронско утврдување на сообраќајни прекршоци. Идејата е да се проширува, пред сѐ во големите градови каде има поголема фреквенција на луѓе, а Штип е еден од тие градови. Мора да кажеме дека Истокот, подрачјето на Штип е прилично мирно и стабилно, меѓутоа секаде каде имаме видео надзор доаѓа до подобрување на безбедносната состојба и помага во откривачката дејност. Проектот ќе се проширува и понатаму, со цел да се постигне едно повисоко ниво на безбедност”, истакна Спасовски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи