Јовчески: Да ја одбележиме градската слава во духот на заедништво, слога и взаемна почит

Нашиот патрон празник Св. Никола, заштитникот на Прилеп, е празник на мирољубивост, смирение и љубов! Како Општина Прилеп, заедно со нашиот годинешен домаќин, компанијата Комфи Ангел, го славиме со сета почит кон светецот, велат од Општина Прилеп.

„По тој повод, на 19-ти декември на празникот Св Никола-Чудотворец, како градоначалник на општина Прилеп, Ве поканувам, да ја одбележиме градската слава во духот на заедништво, слога и взаемна почит.

Чествувањето започнува во 08:00 часот со Архиерејска Божествена литургија со која ќе чиноначалствува митрополитот Преспанско-Пелагониски, г. Петар, во црковниот храм „Св. Блоговештение“-Прилеп.

Литија, во чест на Св.Никола Чудотворец, ќе се одржи во 11:00 часот, од црквата Св. Благовешетение до Параклисот „Св. Никола“.

Водосвет и прережување на празничниот колач ќе се изврши пред Параклисот на „Св.Никола“ во центарот на градот во 11:30 часот.

А, потоа, за сите добронамерници ќе биде послужена празнична, посна, светиниколска трпеза и ќе се одржи пригодна културно-уметничка програма на плоштадот „Александрија“ .

Повелете во Прилеп на 19-ти Декември! Нека ни е честит и вековит патрониот празник , Св. Никола-Чудотворец!“, истакна градоначалникот Борче Јовчески.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи