Прилепчанец ќе одговара за лов на заштитни видови на птици

На 18.12.2023, поради сомнение за сторено кривично дело „убивање или уништување на заштитни видови на дива флора или фауна“, казниво по член 232 од Кривичниот законик, а по наредба од Основен суд Прилеп, полициски службеници од СВР Битола – ОВР Прилеп извршиле претрес во домот на Н.З.(60) во Прилеп, при што пронајдени биле 19 птици од сортата трнан и цајзли, кои биле предадени во Државен инспекторат за шумарство и ловство на РСМ.

По документирање на настанот против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи