VIDEO – Ndërtimi i 30 njësive banimi në vendin e quajtur Ivanidoll në Kërçovë

Ndërtimi i 30 njësive banimi në vendin e quajtur Ivanidoll në Kërçovë. Përfshin një dhomë dite me kuzhinë, një dhomë gjumi dhe një banjo me tualet. Apartamentet janë projektuar të kenë sipërfaqe prej 45 m2. Zhvillimi i në pilot programi për strehimin social në Kërçovë. Thirje e hapur për aplikime me theks të veçantë të komunitetit rom që jeton në lagjen ,,Prilepska,, në komunën e Kërçovës.

„Programi për banim social të romëve në Kërçovë është zhvilluar me qëllim të zgjidhjes së problemit më të madh të komunitetit rom në Kërçovë e ai është çështja e banimit’“, Misad Ramazanoski – Qendra informative Rome Kërçovë.

„Programi për strehim social është një qasje që synon familjet rome me të ardhura të ulëta. Nëpërmjet ndërtimit të banesave sociale mundësohet përmirësimi i kushteve të strehimit për familjet rome“, Stojan Grujoski – Institucioni publik, Qendra ndërkomunale për punë sociale Kërçovë

Ndërtimi përfshin të gjitha kyçjet komunale: ujë, rrymë, kanalizim. Banesat do të jenë të pajisura me pajisje kuzhinë dhe pajisje për banjo. Materialet e përdorura në ndërtimin e banesave plotësojnë standartet, duke përfshirë izolimin dhe dritaret PVC me qelq të dyfishtë.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи