Доделени наградите за конкурсот „Свети Никола 2023“ организиран од Клубот на литературни творци Прилеп


Во градската библиотека „Борка Талески“ беа доделени наградите и признанијата на учениците и менторите, учесници на Традиционалниот конкурс „Свети Никола 2023“. Овој конкурс го распишува и организира Клубот на литературни творци Прилеп со една единствена цел, а тоа е поттикнување и развој на книжевниот творечки потенцијал на младите, промоција на нивната дарба за пишување и творење и негување на Македонскиот литературен јазик и литературата воопшто.

Конкурсот се распишува за две категории на литературно творештво, поезија и проза. Во продолжение е изборот на двете комисии за најдобри лични творби!

 

 

КАТЕГОРИЈА ПОЕЗИЈА

– Прво место: Ана Марија Димитриоска наслов: Купидон СОУ „Ристе Ристески Ричко“ Ментор: Андриана Челебитова

– Второ место: Лаура Кајџаноска наслов: Изгубени мугри СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Ментор: Филип Ристески

– Трето место: Христина Талеска наслов: Божиќна желба-правда СОУ „Ѓорче Петров“ ментор: Лидија Ристеска

– Комисија: Сузана Рулеска Марија Симоноска Филип Димкоски

 

КАТЕГОРИЈА ПРОЗА

– Прво место Исидора Николоска Наслов ,,Монолог” 2-1 клас – СОУ ,,Ѓорче Петров” Ментор Билјана Тинтоска

– Второ место Андреј Вршкоски Наслов: ,,Писмото од Треблинка” 1-7 клас – СОУ Гимназија ,,Мирче Ацев” Ментор: Филип Ристески

– Трето место – Јована Шаркоска Наслов ,,Живот” 2-1кл. СОУ„Ѓорче Петров” Прилеп Ментор: Билјана Тинтоска

– Комисија: Лина Димоска Снежана Паноска Насевска Тамара

 

 

 

 

 

„Од името на Клубот на литературни творци Прилеп и од мое лично име, честитки за наградените! Нијанси одлучија за изборот, со оглед на тоа што според мислењето на комисиите, поголемиот број на испратени поетски и прозни текстови беа со респективен книжевен квалитет. Затоа, ја користам можноста да им порачам на сите млади творци : – Читајте многу, пишувајте, творете, надоградувајте ја својата дарба и оставете трајни вредности зад себе преку издадените книги! Голема благодарност до сите присутни ученици и ментори кои го збогатија овој свечен чин со своето присуство! Се гледаме наредната година во уште поголем број“, истакна претседателката на клубот на литературни творци на Прилеп Андриана Ристеска.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи