Спектакуларен дочек на Новата 2024 со два огномети од Маркови Кули и Топташ – одбележување 100 години планинарско друштво Златоврв


Планинарското друштво Златоврв од Прилеп во 2024 година одбележува 100 години од своето постоење. Тоа е и најстарото планинарско друштво во Македонија. Во текот на идната година за 100 годишниот јубилеј членовите од ова друштво планираат низа активности за одбележување на овој значаен датум.

Првата активност е дочекот на новата 2024 година на еден спектакуларен начин. Две групи планинари, едната која ќе оди на Топташ, а другата група на Маркови Кули, точно на полноќ ќе направат 2 спектакуларни огномети од двете страни на градот. Во ова чествување може да се приклучат сите граѓани на Прилеп, а за тоа како може да го направат тоа погледнете во интервјуто кое го направивме со Златко Ангелески, претседател на ПСК Златоврв и Христо Белокапоски, претседател на спортско качувачкиот клуб Златоврв.

Со нив поразговаравме и околу историјатот на друштвото, како тоа настанало, кои биле неговите први членови, но и како настанала традицијата на палење на огнови од околните прилепски врвови точно за Нова Година.

Планинарското друштво „Златоврв“ денес е поделено во 5 посебни друштва Спортско качувачкиот клуб Златоврв, потоа Спелеолошкиот клуб, Ориентациониот клуб, Планарско-спортскиот клуб и најново Спасителната служба Златоврв.

Многу повеќе за историјата на Златоврв, но и кои ќе бидат идните активности погледнете во интервјуто.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи