Советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Ќе сториме се’ што е во наша моќ одлука на Регулаторна за покачување на водата да не се спроведе


Централната власт не само што не работи во интерес на Прилеп и прилепчани и општините во кои владее ВМРО-ДПМНЕ, туку напротив, намерно создава проблеми за кои граѓаните ги насочува да тропаат на погрешна врата, велат во денешната писмена реакција Претседателот на Совет на Општина Прилеп и советниците  од редот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Граѓаните со право се револтирани, но треба да знаат дека поскапувањето на цената на водата е по одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, а не по одлука на ЈКП Водовод и канализација или Советот на општина Прилеп. Најверојатно ваквата одлука на регулаторна се должи поради отежнатата работа на претпријатијата во услови на светска економска и енергетска криза, со поскапена струја, рептоматеријали, горива и реагенси.

Советниците од редот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, и јас како претседател на Совет, ќе сториме се’ што е во наша можност за оваа одлука на Регулаторна комисија за покачување на цената на водата, да не се ефектуира и да не предизвика штета по џебот на прилепчани. Сме работеле и ќе продолжиме да работиме строго во интерес на сите наши сограѓани без исклучок!

Ваквите механизми со кои власта во заминување се обидува да им наштети на прилепчани со цел да ја оцрни локалната власт и да го подобри сопствениот очаен рејтинг нема да поминат!“, велат во реакцијата советниците од ВМРО-ДПМНЕ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи