ВИДЕО – Првото бебе во 2024 година во Прилеп е женско


Првото бебе во 2024 година во Прилеп е женско. Мајката Низакете Керимоска од селото Црнилиште се породила природно во 1.30 часот после полноќ. Бебето е тешко 3.230 грама и долго 49 цм.

„Ова е второ наше дете, јас се чувствувам добро, првото е 3,5 години, се уште не знаеме како ќе се вика“, рече мајката на првото новороденче во Прилеп.

 

„Имаме уште 2 друди потенцијални новороденчиња не се знае како ќе заврши денот со колкав број на нови бебиња. Од тимот на гинеколошко – акушерското одделение во Прилеп на сите им посакуваме Среќна Нова Година и многу успех, здравје, среќа и бериќет“, рече д-р Гордана Цанески, гинеколошко – акушерското одделение – Прилеп.

 

„Од одделението што носи најмногу радост им посакуваме на сите плодна и бериќетна година, живи здрави да се, да е здраво и живо новороденчето и Јавната здравствена установа со проширена надлженост општа болница Прилеп со скромен подарок го честиташе новороденчето и посакуваме да расте во мир, среќа и благосостојба“, рече Кети Смилеска, директорка на општа болница Прилеп.

 

„Во новата 2024 година на свет е донесено женско бебе. Бериќетна година ќе биде, им честитаме на родителите, на мајката. Им посакуваме брзо опоравување со скромен подарок. Општина Прилеп им го честита новороденчето и им посакува среќа, родост во домот и се она што го заслужува едно семејство за одгледување на нашите подмладоци“, истакна Борче Јовчески, градоначалник на Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи