Прилепскиот уметник Златко Крстевски учесник на Фестивалот на Манга и современа карикатура во Јапонија


На последното издание на познатото Саитама Триенале 2023 кое се одржа од 7-ми октомври до 10 декември во истоимениот град Саитама во Јапонија, во рамките на Триеналето се одржа и годинешниот 33-ти меѓународен фестивал на Манга и современа карикатура кој траеше до крајот на декември. Фестивалот беше тематски, каде беа поканети да учествуваат со оригинални дела имаше 120-на уметници од над 40-на земји како Јапонија, Кина, Египет, Бразил, Турција, Франција, Белгија, Израел и други.

Со две дела  учествуваше и македонскиот автор Златко Крстевски. Делата од сите уметници се публикувани во специјален албум на 120 страници во боја со биографски референци на англиски и јапонски. Делата беа изложени во Музејот на Манга Уметноста Бонсаичо Кита Вард во Саитама  каде е сместен и Музејот кој претставува Спомен куќа во чест на познатиот Мајстор на современата Манга уметност Китазава Ракутен.

Пред неколку години беше откупено дело од Крстевски и е дел од колекцијата на Музејот Саитама Сити од Јапонија.

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи