ВИДЕО – Да го земеме примерот од децата за мир, љубов, толеранција и другарство за да изградиме човечно општество


По 18-ти пат традиционалeн пат во организација на „Детската Амбасада за Сите Деца во Светот“ во Прилеп се одржа Божикниот ручек за 400 деца од цела Македонија и на таа заедничка трпеза седеа деца од различни целни групи. Како и секоја година пораката која се испраќа од овој ручек е „Едно небо за сите деца“, односно децата да се почитуваат поѓу себе, да нема дискриминација и насилна комуникација, да преовладува толеранцијата и сите ние заеднички да придонесуваме кон градење на нашето општество бидејќи децата се нашата иднина.

„Среќни сме што и денес ќе го славиме Христовото раѓање и на заедничка трпеза ќе седнат дечиња од различни целни групи и под нашето мото Едно небо за сите деца“. Целта е нашитре деца да бидат еднакви, да имаат толеранција едни меѓу други и да се сакаат. Да го негуваме ова наше општество да остане човечно“, истакна Александра Северкоска Стојаноски, извршна директорка на „Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот“.

Вредностите кои се промовираат со самиот настан се:  еднаквоста, љубовта и мирот помеѓу децата. Дека сите деца се исти и еднакви во остварувањето на нивните права, односно дека ништо не е позначајно од среќата на детското лице, па затоа на оваа Божикна трпеза заедно освен децата од православна вероисповед се дружат и деца од другите верски заедници како исламската, католичката, еврејската и евангелско-методистичката.

„Од децата пример да земиме како треба да живееме во слога, мир, љубов, безлобивост, чесност, достоинство и ако од нив не земиме пример како треба да се дружиме, сопостоиме и толерираме, тогаш нема да го наследиме царството небесно“, изјави Владика Г. Петар, Митрополитот Преспанско-Пелагониски.

 Присуствуваше и градоначалникто на Прилеп Борче Јовчески кој на сите деца им ги честиташе празниците и порача овие денови сите ние да ја покажеме хуманоста на дело.

 „Божик е опразник на љубовта и хуманоста. Воедно треба да помогне сите. Овие денови организираме и неколку хуманитарни акции се со цел да им се помогне на оние на кои помошта им е неопходна. Овој Божикен ручек секоја година да биде поброен и поброен, со повеќе дечиња за кои обезбедивме и колетчиња“, рече Борче Јовчески, градоначалник на Прилеп.

На оваа прослава Детската Амбасада за Сите Деца во Светот го доделува и Најпрестижното признание за општествена одговорност ОРДЕН ЗА НОСИТЕЛ НА МИРОТ кој што оваа година го доби А.Д. „Прилепска пиварница“, а ПЛАКЕТА ЗА ПРИЈАТЕЛ НА ДЕЦАТА, добија и компанијата „Бимфуд“ од Прилеп и „Фан продукција Зоран“ исто од овој град.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи