Петок е неработен ден – објавен календарот со неработни денови за оваа година

Facebook
Twitter
Email
Print


Следува уште еден продолжен викенд за православните верници, со оглед дека петок 19 јануари Водици е неработен ден.

Министерството за друд и социјално ја објави програмата на неработни денови за 2024 година. Согласно со Законот за празниците во 2024 година неработни денови се:

За сите граѓани на Македонија:

• 10 април (среда), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам,
• 01 мај (среда), Ден на трудот
• 06 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар,
• 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“- Ден на сесловенските просветители,
• 02 август (петок), Ден на Републиката,
• 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден
• 11 октомври (петок), Ден на народното востание,
• 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба
• 8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед:

• 19 јануари (петок), Богојавление (Водици),
• 03 мај (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
• 21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
• 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед:

• 01 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден,
• 01 ноември (петок), Празникот на сите светци,
• 25 декември (среда), првиот ден на Божик.

За граѓаните од муслиманска вероисповед:

• 16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница:

• 22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница:

• 27 јануари (сабота), Свети Сава

За граѓаните припадници на ромската заедница:

• 08 април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите

За граѓаните припадници на влашката заедница:

• 23 мај (четврток), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница:

• 12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница:

• 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница:

• 21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи