Прилепчанец кривично ќе одговара поради коментар на Фејсбук

Педесет и петгодишен прилепчанец кривично ќе одговара за коментар на Фејсбук. Пријавениот постирал коментар со кој промовирал или поттикнувал омраза и насилство.

„СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.М.(55) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На објава поставена на социјалната мрежа Фејсбук, на 17.05.2023 пријавениот постирал коментар со кој промовирал или поттикнувал омраза и насилство“, соопштија од МВР.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи