ВИДЕО – 140 учесници дел од одбележувањето на Богојавление на Плетварско езеро и над 1.000 посетители


Први во Македонија уште во 5.30 часот утринава со влегувањето во осветените води на ладното Плетварско езеро група на ентузијасти и верници од Прилеп годинава по 4 пат на ваков некарактеристичен и уникатен начин го дочекаа и одбележа празникот Богојавление или Водици. Првите две години тие правеа крст во мразот на езерото дебел и до 15-тина цм. и потоа влегуваа во водата, а годинава и лани бидејќи времето потопло тие направија дрвен крст, како макета на крстот издлабен во мразот и откако свештеникот го изведе чинот за осветување на водата, секој од верниците еден по еден, влегуваа во водите на езерото. Три години наназад овој настан се одвиваше околу 11 часот претпладне, но годинава поради распоредот на свештениците чинот на осветувањето на водата мораше да се направи толку рано.

Настанот како и претходните години, после осветувањето на водата во раните утрински часови продолжи во 11 часот како што и беше претходно предвидено.

Еве дел од атмосферата за Богојавление на Плетварско езеро.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи