Започнува изградбата на нов кружен тек во Прилеп

Започнуваме со изградба на нов кружен тек на вкрстување на улиците Кузман Јосифоски и Булевар Гоце Делчев, објави денес градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески.

„Во централното градско подрачје потребен ни е слободен и брз проток на сообрајќајот. Особено на оваа раскрсница кај Центарот за култура Марко Цепенков, што во моментов претставува „тесно грло“ и често сме сведоци на огромни колони, сообрајќаен метеж и нефункционалност на вертикалната сигнализација. Со овој кружен тек го продолжуваме таканаречениот отворен сообрајќај низ центарот на градот и го ослободуваме и забрзуваме протокот на движење на сите учесници во сообрајќајот.

За имплементација на целосен систем на отворен сообрајќај во нашиот град, што е докажано, дека е најекономичен и озвозможува најголем проток на возила, ни остануваат уште неколку тесни грла во сообрајќајот, тоа се вкрстувањата на: бул. Гоце Делчев со улица Војводинска (раскрсница кај нова автобуска), бул. Гоце Делчев со улица Прилепски Бранители (раскрсница кај градска) и вкрстувањето на улица Александар Македонски со улица Димо Наредникот (раскрсницата кај населбата Димо Наредникот).

Ветените проекти продолжуваме да ги реализираме и да ги слушаме сите оние идеи кои што произлегуваат од нашите сограѓани! Важно е, да бидeме посветени за поубав и подобар Прилеп!“, истакна Јовчески.

Изведувач на работите е градежната компанија Изофас ДОО Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи