Двајца директори и тројца онколози осомничени во случајот „Онкологија“

Facebook
Twitter
Email
Print

Седум јавни набавки на преговарање без објавување на оглас и без одобрение и согласност од Фондот за здравствено осигурување, скапи третмани на ден пред да починат пациентите и создавање на вишок лекови се дел од дејствијата за кои се товарат петмина осомничени во случајот со Онкологија.

Станува збор за поранешниот директор на Клиниката за радиотерапија и Онкологија, Нино Васев, поранешниот организациски директор, Нехат Нухи, и тројца онколози кои здружени со единствена намера да создадат вишок лекови за кои што сѐ уште не е утврдено каде завршиле, според првичната истрага, прибавиле имотна корист за друг во износ од близу 30 милиони евра.

Ова се информациите што на денешниот брифинг со новинари ги соопшти обвинителката Ана Гоговска Јакимовска. Обвинителството има сознанија и за стан каде се чувале лековите кои биле злоупотребени, а прегледани биле 25.500 електронски и хартиени досиеја и разговарано со 35 до 40 онколошки пациенти.

Обвинителството денеска побара од Кривичен суд на двајцата директори да им биде одземен пасошот и поранешниот медицински директор да не може да се доближи до работното место, додека за онколозите не се побарани мерки и може да продолжат да работат со пациенти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи