Љубење со стихови за денот на љубовта и виното – поeтски перформанс на Лина Димоска и Филип Димкоски


Утре,  14 февруари од 20.00 часот во кафе-галеријата Лувр во Прилеп, ќе се случи второто издание на поeтскиот перформанс „Љубење со стихови“ кој го подготвуваат авторите Лина Димоска и Филип Димкоски.

На овој датум, некој го слави Св. Трифун, а некој Св. Валентај, а ние решивме да направиме добар спој меѓу љубовта, виното и поезијата. Ако најголемиот музеј во светот Лувр се наоѓа во Париз, а Париз е градот на љубовта, тогаш денот на љубовта ќе  го славиме во кафе-галерија Лувр во Прилеп- велат организаторите.

Низ поезијата на Конески, Андреевски, Јоциќ, Јаневски, Котевски, Алексиќ-Станојловиќ, Гајтаноски, Божиновски, Ивановиќ и Велковска, но и низ стиховите на домаќините Лина Димоска и Филип Димкоски ќе навлезете во интимниот свет на лириката и ќе им се препуштите во кругот на убавината.

Филип Димкоски е македонски поет, преведувач и новинар. Автор е на пет поетски книги, а неговата поезија е преведена на петнаесетина јазици. Преведува од српски, хрватси, бугарски и руски. Добитник е на повеќе домашни и меѓународни награди, а во 2019 ја доби дипломата „3 Ноември“ на Град Прилеп за афирмација на македонскиот јазик и образованието. Член е на Здружението на новинарите на Македонија, Друштвото за наука и уметност на Прилеп, Клубот на литературните творци на Прилеп  и Слоу Фуд Прилеп. По професија е дипломиран земјоделски инженер.

Лина Димоска е поетеса и писателка. Пишува за возрасни и за деца. Авторка е на една поетска книга и една новела. Наскоро од печат ќе излезе нејзината прва книга за деца. Рецитира и пишува и членка е на Клубот на литературните творци на Прилеп, од неговото основање. По професија е дипломиран економист.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи