Започна реконструкцијата на патот Врбоец – Свето Митрани – Кривогаштани


Денеска во Општина Крушево започна реконструкцијата на патниот правец од с. Врбоец до с. Свето Митрани и до с. Кривогаштани.

„Освен овој патен правец во тек е и реконструција на дел од патот кој од Кривогаштани води кон Крушево, кој беше доста оштетен, а наскоро треба да започне и реконструкција на локалните патишта кои поминуваат низ населените места Саждево и Борино. Исто така комплетно ќе се реконструира улицата во градот Крушево, која од раскрсницата „Тагас“ води кон хотелската зона и потоа се спојува со регионалниот пат за Битола“, вели градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Во моментов комплетно се реконструира и патниот правец од местото викано „Порта“ до „Мечкин Камен“ каде се наоѓа и полетувалиштето за параглајдери. Освен реконструкцијата на патот тука ќе се гради уште еден втор паркинг за автомобили и автобуси.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи