Македонките меѓу најниските во Европа, мажите близу европскиот просек

Facebook
Twitter
Email
Print

Жените во Северна Македонија се меѓу најниските во Европа, а мажите се близу до европскиот просек, покажува анализата на специјализираниот статистички сајт „Ландгеист“, базирана на податоци од NCD-RisC, мрежа на здравствени научници од целиот свет, која соработува со Светската здравствена организација.

Просечната висина на Македонките е 160,9 сантиметри, а пониски од нив се само жените на Кипар со 160,6 сантиметри. Меѓу пониските во Европа се и жените во Португалија 161,2 сантиметри.

Највисоки се Холанѓанките со просек од 170,4 и Црногорките со 170 сантиметри. Просечната висина жените во Србија е 168,3 сантиметри, во Грција 165,8, во Бугарија 164,6, а во Албанија 162,2 сантиметри.

Мажите во земјава, пак, во просек се високи 176,4 сантиметри. Највисоки се Холанѓаните 183,8, Црногорците 180,7 и Естонците 179,3, а најниски мажите во Кипар 172,7, во Албанија, 174,1 и во Бугарија 174,2 сантиметри.

Во Србија просечната висина на мажите е 180,7, а во Грција 179,3 сантиметри.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи