Откупувачите на сончоглед ќе добијат финансиска подршка од 5 денари по килограм

Facebook
Twitter
Email
Print

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува откупувачите на сончоглед кои имаат регистриран капацитет за откуп на сончоглед и извршиле откуп на сончоглед во период од 15 август до 30 ноември 2023 година, потребно е најдоцна до 15 март 2024 година до Агенцијата да достават податоци за извршениот откуп.

Согласно Програмата за спроведување на интервентен фонд за земјоделството за 2024 година, корисници по подмерката 1.1. „Финансиска поддршка за сончоглед предаден во регистриран капацитет за откуп директно или преку еден откупувач“ се членови или носители на земјоделски стопанства кои во производната 2023 година имаат засеани површини со сончоглед и се корисници на подмерката 1.1. од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2023 година а оствареното производство да е предадено во период од 15 август до 30 ноември 2023 година во регистрирани капацитети за откуп директно или преку еден откупувач.

Максималната количина на сончоглед која е прифатлива за финансиската поддршка е 2.500 килограми по пријавен хектар сончоглед по подмерката 1.1. „Директни плаќања по обработлива земјоделска површина за сите поледелски култури, лековити, ароматични и зачински растенија, освен тутун“ од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2023 година.

Висината на финансиската поддршка изнесува 5 денари по килограм.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи