Етно изложба „Перничињата на мама“ во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

„Перничињата на мама“ е етно изложбата што вчера беше отворена во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“- Прилеп. Презентирани се педесетина домашни ракотворби – перничиња, изработени од прилепчанки низ годините, кои се дел од домашните оставнини.

Уникатната изложба, на чие отворање присуствуваа градоначалникот Борче Јовчески и претседателот на Советот Дејан Проданоски, ја отвори етнологот Александар Цветкоски, кој посочи дека е многу убава идејата да се презентира традицијата.

Изложбата ја реализира активот на жени пензионерки при Здружението на инвалидски пензионери на Прилеп.

„Секој од нас како мал на почетокот своите први соништа ги имавме отсонувано на маминото перниче, направено своерачно од нашите мајки. Па затоа сакавме да ја пренесиме таа традиција, по повод Осми март, денот на жената“, изјави Кирил Ристески, претседател на Здружението на инвалидски пензионери – Прилеп.

За најубавите и автентични перничиња беа доделени три награди.

Изложбата псоетителите ќе можат да ја разгледаат во фоајето до ЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи