АХВ повлече од продажба чоколада „Милка орео“ поради присуство на пластика

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) информира дека од продавниците се повлекува чоколада „Милка орео“ од 37 грама поради тоа што во него биле пронајдени „пластични фрагменти“.

Производот е со сериски број OSK0934652 и со рок на употреба до 18 август 2024 година.

Чоколадата е произведена во „Монделез Полска продакшн“, а увозник е операторот со храна „ТД Нелт“.

Истиот производ, со ист сериски број и рок на употреба, пред неколку дена е повлечен и од хрватскиот пазар поради истата причина – можно присуство на парчиња пластика.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи