Повторно златен медал за прилепчанката Илина Кузманоска

Викендов во Свилајнац, Р. Србија се одржа натпревар во ритмичка гимнастика “Евита Куп 2024”. Прилепскиот клуб “Авантгард” под раководство на Александра Стојаноска повторно ги покажа своите квалитети и таленти.

Иако работат во скромни услови се закитија со грст медали. Повторно најуспешна беше Илина Кузманоска која го освои првото место во категорија 2014, со реквизит “чуњеви” и се закити со златен медал.

Во 2023 година на истиот натпревар Илина освои прво место во Свилајнац, Р. Србија, а изминатите години Илина освојуваше медали и на натпреварите во Сараево (Р. Босна и Херцеговина), Хасково (Р. Бугарија). Прилепчани се гордеат со младите таленти кои се вистински амбасадори на градот и Република Македонија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи