Голем успех и многу награди за Клубот „АВАНТГАРД“ од Прилеп на интернационалниот „ЕВИТАКУП“ во Србија


Клубот за естетско ритмичка гимнастика „АВАНТГАРД“ – Прилеп зеде сериозен замав со успеси со свои учеснички (грации) на интернационални натпреварувања. Клубот „АВАНТГАРД“ ја развива оваа олимписка дисциплина рамо до рамо со познати клубови од балканот и пошироко, чии клубови оваа дисциплина ја работат повеќе од 30 години.

Нашите прилепски грации полека и успешно веќе 8ма година заедно со нивниот тренер и претседател на клубот Дип. Професор по физичко воспитување Aleksandra Stojanoska така и овој пат покажаа и докажаа со учеството на интернационалниот куп ЕВИТАКУП кој се одржува во Свилајнац – Р.Србија и ги освоја следните места во различни категории:

Групна вежба AGG (8-10 години)

1 место-(Калина Петкоска, Сара Маркоска, Галена Јорданоска, Галена Ацеска, Марија Кузманоска, Илина Кузманоска, Јована Везенкоска,Ива Конеска, Дарија Бунтеска, Мелани, Ристеска, Исидора Нешкоска и Сања Гулеска).

 

Индивидуална вежба – реквизит лента

1 место-Анастасија Нешкоска

 

Индивидуална вежба – реквизит чуњеви

1место-Илина Кузманоска

 

Индивидуална вежба – реквизит топка

2 место-Георгина Апостоловска

 

Индивидуална вежба – реквизит топка

4 место-Јована Везенкоска

 

Индивидуална вежба – реквизит обрач

5 место-Јана Димоска

 

Индивидуална вежба – реквизит обрач

7 место-Галена Ацеска

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи