Во петок акатист и предавање на тема „Простување“ во црквата Св. Кирил и Методиј – Параклис


По повод големиот велигденски пост секој петок на вечерната богослужба се пее акатистот на Пресвета Богородица и се осветува петтолебие за здравје и спасение на верниот народ, велат од храмот Свети Кирил и Методиј од Прилеп и ги покануваат сите верници откако ќе заврши вечерната богослужба да присуствуваат на „агапе“ (вечера на љубовта) на која ќе се зборува за простувањето, а ќе предава чтец Андреј Иваноски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи