ВИДЕО – Подобра проодност и побрза комуниција со урбаната средина – реконструкција на патот Врбоец–Св. Митрани–Кривогаштани


Со проектот за реконструкција и доградба на општинскиот пат Врбоец – Свeтo Митрани – Кривогаштани се опфатени околу 3 км. Патот претходно беше во крајно лоша состојба. Во овие населени места не е направена ваква инвестиција во инфраструктурата повеќе децении, Врбоец брои 256 жители, додека Свето Митрани има 434 жители.

Оваа инвестиција ќе значи побрзо и подобро поврзување на овие населени места со Општина Кривогаштани. Се обезбеди поголема безбедност за пешаците и подобра проодност за возилата.

Патниот правец е особено важен за земјоделските поседи на жителите и стопанските субјекти кои функционираат тука. Со реконструкцијата и доградбата на патот сега се подобри нивната комуникација со урбаната средина.

Општина Крушево, секогаш за своите жители! Продолжуваме понатаму!

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи