ВИДЕО – Слушнете ја прекрасната изведба на „Правите боеми“ – прва авторска песна на групата Марифет


Група Марифет, повеќегодишното постоење на музичката сцена го заокружуваат со нивната прва авторска песна „Правите боеми“, спакувана со спот во кој е преточена приказната на боемскиот живот од песната, делување и влијанието на боемите во опшественото живеење во средината на минатиот век. Во спотот е опфатен убавиот и разновиден амбиент од градска архитектура на градот Крушево.

Музиката и аранжманот се на Киро Гаралоски, текстот го нашиша Дуле Темелкоски/Киро Гаралоски

Снимено во МТ студио на Мендо Ташкоски.

Гости во песната: Игор Милевски-виолина, Рубин Димкоски-Бузуки, Мендо Ташкоски-хармоника

Видео спотот го изработија: Александар Пауноски-продукција и режија Кристијан Теодоров-директор на фотографија Дуле Јанев-асистет камера и дрон

Марта Дојчиносвка-костимограф Николина Шапе-шминка

Во реализација на спотот беа вклучени и статисти, институции кои дадоа посебен придонес, татарот Војдан Чернодрински од Прилеп, галеријата Никола Мартиноски и ООУ „Никола Карев“ – Крушево.

Уживајте во прекрасната песна – „Правите боеми“!

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи