Костадиновска-Стојчевска: Со 7,5 милиони денари ја унапредуваме културата и во Кривогаштани

Министерката Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска заедно со дополнителните заменици министри за Внатрешни работи и за Труд и социјална политика Митко Бојмацалиев и Јованка Тренчевска, беше во работна посета на Општина Кривогаштани каде направи увид во проектите за кои од Програмата за капитални дотации во културата се издвоени 7,5 милиони денари.

Костадиновска-Стојчевска истакна дека водени од желбата за инвестирање во културните објекти и потребата за обезбедување услови за достапност на културата за сите и во секоја општина соработката со Општина Кривогаштани која започната минатата година продолжува и годинава.

„Со градоначалникот, Мискоски направивме увид во завршната фаза од проектот со кој оваа општина за прв пат од своето постоење доби средства од Министерството за култура, а со кој се изврши пренамена и адаптација на општинската сала во мултифункционална сала за реализација на културни настани. Со тоа овозможуваме побогат културен живот за сите граѓани како и реализација на настани кои ќе придонесат за негување и заштита на богатата традиција на овој крај“, рече министерката Костадиновска-Стојчевска.

Таа додаде дека со средства добиени од програмата за капитални дотации годинава ќе се реализира и проектот со кој ќе се заштити, партерно ќе се уреди и ќе се облагороди просторот околу библиотеката и музејот во оваа општина.

Костадиновска-Стојчевска ги поздрави иницијативите и ангажман за подготовката и реализацијата на проектите што претставува уште една потврда за, како што кажа, одличната соработка меѓу локалната и централната власт во унапредувањето на културата и задоволување на потребите на граѓаните во оваа општина.

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, го посети „Саемот на жената“, кој се одржа во Кривогаштани како завршен настан од серијата „Гласна и храбра 2“, на Министерството за труд и социјална политика. Кампањата за подигање на свеста за важноста од добросостојба на жените и нивно економско зајакнување ќе ја заокружи настапот на новата Национална установа, Камерен оркестар од Битола.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи