Летното сметање на времето почнува од 2 часот по полноќ

Од 2 часот по полоќ, почнува летното сметање на времето, со поместување на стрелките на часовникот еден час понапред.

Летното сметање на времето завршува на 27 октомври во 3 часот, кога часовникот се поместува еден час наназад.

Одлуката за воведување на летното сметање на времето е согласно Законот за сметање на времето („Службен весник на Република Македонија“ бр.17/96 и 16/97) и согласно европски директиви.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи