Пукање во Арачиново – цел бил градоначалникот

Инцидент се случил попладнево во скопската општина Арачиново, каде мета на истрели од огнено оружје бил градоначалникот. Според информациите на Министерството за внатрешни работи нападот бил со автоматско оружје, а пукано било во возилото на арачиновскиот градоначалник Ридван Ибраими.

Тешко повреден е член на неговото обезбедување, кој воедно бил и возач на градоначалникот, кој пак не е повреден во инцидентот, потврдуваат од МВР.

„Го внесуваме во сала. Има прострелни рани на градниот кош. Станува збор за момче на околу 30-годишна возраст. Раните се за итна операција, поради што веќе влегуваме во сала“, изјави за Телма Неџати Јакупи, директор на Клиниката за Торакална хирургија во скопскиот Клинички Центар.

Влезовите и излезите од Арачиново се целосно блокирани по пукањето, а селото го надлетува и хеликоптер.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи