Изложба на дигитални фотографии „Божури“ од Милан Темелкоски во петок во Цепенков

Изложбата на дигитални фотографии „Божури“ од Милан Темелкоски ќе биде отворена  на 5 април 2024, петок од 13 часот во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“.

Милан Темелкоски ќе се претстави со 23 фотографии, на кои се претставени божури.

„Божурите се фотографирани на Плаошник, Охрид во 2010 година. Се работи за постари фотографии во боја. Инспирацијата за создавање на фотографиите беше слика од уметникот Кирил Гегоски, која исто носи наслов „Божури“ изработена 1993 година. Кога ги видов божурите ме поттикнаа и ги реализирав фотографиите“, вели Темелкоски.

Милан Темелкоски со фотографија се занимава од 1980 година. Досега има реализирани неколку изложби на фотографии.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи