ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп набави GPS уред за позиционирање и мапирање на мрежата

Јавното комунално претпријатие “Водовод и канализација”Прилеп, чија основна дејност е снабдување со вода за пиење и одржување на водоводната и канализациона инсталација, работи на модернизација на опремата која овозможува побрз и поефикасен пристап до критичните точки на ниво на град Прилеп.

„Од сопствени средства денес набавен е GPS уред модел GS07 Leica Geosystems кој помага за снимање, позиционирање, мапирање, навигација како и добивање на фотографија за секој поважен јазол од водоводната и канализациона мрежа.

Исто така денес беше извршена и обука за вработените со цел правилно користење на уредот.

ЈКП”Водовод и канализација”Прилеп постојано работи на осовременување со цел граѓаните и град Прилеп да добиваат квалитетна и навремена услуга“, велат од ЈКП „Водовод и канализација“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи