Во еромонашки чин ракоположен монахот Јоаким од манастирот Свети Никола, а Александар Бошкоски доби ипоѓаконски чин


Денес, на храмовата слава, во црквата Свето Благовештение, со Светата Архиерејска литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство нашиот Митрополит Петар, во сослужение на Преосвештениот Епископ Никола и бројно свештенство.

Митрополитот Петар благоволи да го ракоположи во еромонашки чин Јоаким Мрмачоски, а да го ракопроизведе во ипоѓаконски чин Александар Бошкоски.

Нека е за радост на ангелите и победа над демоните. НА МНОГАЈА ЛЕТА!

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи