„За копнежот, љубовта и зборот“ – збирка на песни од писателката Марија Кулеска

Збирката на песни „За копнежот, љубовта и зборот“  од писателката Марија Кулеска излезе од печат. Марија е поет, писател, професор и лингвист. Ова е нејзина прва поетска збирка. По своето дипломирање, на 22 годишна возраст, на Филолошкиот факултет во Скопје, на катедрата за  англиски јазик и книжевност, активно се занимава со писателска дејност. Во 2020 година го издаде својот прв роман „ Холограм од емоции “.

„Овие стихови се одраз на доживување кое продира низ духот на индивидуалното и го пренебрегнува времето и просторот. Ги допира копнежите на човек. Го соединува парадоксалното во едно. Како да љубиме и да сме слободни ? Како да копнееме, ама копнежот умствено да го  усмеруваме ? Оваа збирка е милување на душата и бранување на емоциите. Поетскиот израз импонира, со цел да ослободи од монотонијата и бессмисленоста на секојдневниот навик. Имено, поезијата е чувствување на пулсирањето на жиличките, кои се под површината на човековото постоење. Поезијата е разденување на душата и зората на страственоста кон самото живеење.  Таа е разлистување на самите копнежи како што кажува и самиот наслов. Љубовта е она што човек го остава како завештание зад себеси. Зборот е животворна сила со која човек гради сводови од копнежи, љубов и мненија. Зборот го допира интимното во поетот. Тој е одраз на најинтимниот дијалог кој човек го води со себеси“, вели писателката Кулеска.

Промоцијата ќе биде на 15-ти април во 18 часот во кино салата Мис Стон. Промотор е професорката Сузана Николоска.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи