Светска Банка: Македонија со најнизок економски раст во регионот

Со раст на економијата од 2,5% Македонија е на дното на листата од земјите од регионот, стои во податоците од Светска Банјка.

Инфлација ќе се движи околу 3 проценти и предупредуваат дека зголемувањето на платите може дополнително да ја подгрее инфлацијата, а замрзнувањето на цените сметаат дека е краткорочна мерка која не ги дала очекуваните резултати.

Според нивните истражувања секое второ домаќинство во земјава едвај преживува и апелираат граѓаните да почнат да штедат електрична енергија.

Резултатите се толкуваат со влошените економски активности кај главните трговски партнери, најмногу во Германија, како и со неусогласениот раст на платите и продуктивноста. Сепак, се предвидува извесно подобрување. Конкретно, годинава растот би требало да достигне ниво од 2,5, а во 2025 – 2,9 проценти.

Инаку најголем раст е проектиран за Косово – 3,7% во 2024 и 3,9% во 2025 година. Следува Србија со 3,5 проценти за оваа и 3,8 проценти за идната година. За 2024 најниска е проекцијата за Македонија, а идната година, ако се остварат очекувањата, зад нас ќе остане само Црна Гора со 2,8 проценти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи