ВИДЕО – Целосно реконструиран патот од месноста „Порта“ до „Мечкин Камен“


Конечно после по неколку децении за прв се реконструира единствениот пат кој води до Споменичната целина „Мечкин Камен“. Тука се наоѓа и главното полетувалиште на парагалјадерите. Освен реконструкција патот доби и проширување за подобро и побезбедно одвивање на сообраќајот.

„Овој патен  правец е од огромно значење за развојот на туризмот во Крушево. Параглајдерството и змејарството се носечка гранка на туризмот во овој град. Освен реконструкцијата и проширувањето на патот се изгради и комплетно нов паркинг за автомобили автобуси. Претходно ваков паркинг беше изграден веднаш до самото полетувалиште. Со овие инвестиции и нови паркинг простори се зголемува капацитетот на полетувалиштето, како и можноста за поголема посетеност на Споменичниот комплекс.

Напоредно се работи и на уредување на полетувалиштето со клупи, занимални, тоалети и сета пропратна содржина која им е потребна на параглајдеристите. Крушево станува една од 5-те топ светски дестинации за развој на параглајдингот“, информираат од Општина Крушево.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи