Николоски: За 2 години изградба на Прилеп-Градско, нови закони за тутун и минерални суровини, Прилеп добива 32 мил. евра, обиколница,нов театар и спортски салиНаш гостин во ова издание на Инфо Регион е Александар Николоски, носител на листа за пратеници за ИЕ4 на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Николоски одговара на повеќе прашања поврзани со тоа кои инфраструктурни проекти ќе ги добие Прилеп доколку тие дојдат на власт, дали ќе има ревидирање на договорот со Бехтел и Енка и дали истиот ќе стане јавен, што се случува со гасоводот.

Дали ќе има нови инвестиции во ТИРЗ Прилеп, но и кој би работел во нив ако продолжи масовниот тренд на иселување, кои се плановите за стопирање на миграцијата. Николоски вети донесување и нов закон за тутун, како и нов закон за минeрaлални суровини за да Општина Прилеп добива повеќе средства од концесиите на рудниците. Александар Николоски потенцираше дека Прилеп конечно ќе добие и нов театар како и спортски сали.

За тоа кои се други проекти се планирани во Прилеп и регионот погледнете во интервјуто.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи