Пендаровски: Филипче и кога не беше на функција беше достапен 24/7

Facebook
Twitter
Email
Print


Актуелниот претседател и кандидат за втор мандат на СДСМ и Коалцијата за европска иднина Стево Пендаровски на вчерашниот митинг во Радовиш упати порака за неговиот сопартиец Венко Филипче, посочувајќи дека тој се наоѓа секому и во секое време.

„Ќе ми дозволите два три збора за д-р Филипче кој изминатиов период покажа и кога не беше на функција дека се наоѓаше секому, беше достапен 24/7 и јас и мојата сопруга и моите соработници секојпат сме го барале“, рече Пендаровски.

Пред радовишани Пендаровски објасни дека Филипче знаел и во 3 по полноќ да се јави и практично дека за него немало работно време, не само во време на Корона, туку и во било кое време и пред 2019.

„Денес да го побарате повторно ќе го најдете“, рече Пендаровски.

Во своето обраќање Пендаровски го нарече Филипче „човек за кој ти е мерак да го гласаш“ бидејќи многу човечки животи се спасени заради неговите интервенции, неговите дијагнози и неговите операции.

Споредувајќи го со неговиот противкандидат во Изборна единица 4 Александар Николоски, кој како што рече „целиот свој живот бил на државни јасли“, за Филипче рече дека е сосем различен и да посака може да биде хирург каде сака во светот, за еден месец да заработи повеќе од годишна плата и на пратеник и на министер и на претседател.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи