„ПИКТОГРАМИ“ – изложба од Светлана Попова и Марија Штерјова во петок во Цепенков

На 26 април 2024, петок од 19.00 ч. во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „ПИКТОГРАМИ“ од Светлана Попова и Марија Штерјова.

Симболиката на преносното значење на знаците, да се препознаат, прочитаат, почуствуваат, универзалноста на математички совршениот бескраен универзум, пресликан во фантастичниот мал Фибоначи човек, е лајтмотивот на оваа изложба.

За изложбата

Авторите selftaughtpainters, м-р Светлана Попова, од Штип, родена прилепчанка, израсната во чколијата, чошињата и чаршијата,  и  магистрант Марија Штерјова, штипско моме, две различности, две професии, две искуства, работејќи заедно создаваат вистинско уметничко искуство. Љубовта кон  боите, платното, четките ги споила, а резултатот е сега видлив. Секое парче резонира со суштината на животот, раскошот на љубовта, битот на семејството, визијата кон инднината, а се преку универзалниот јазик на симболите.

„ПИКТОГРАМИТЕ“, во своите творби не само што ја прославуваат убавината на светот околу нив, туку и пренесуваат наратив на емоции, искуства и врски, поканувајќи ги гледачите да ги истражат длабочините на човековото изразување, втурнувајќи се длабоко во значењето на сликовниот јазик и сопствената душа.

Сликите се изработени во техника акрил на платно, акрил на панел, акрил на хартија, со различни димензии, јаки контрасти на бои, слободни движења на сликарско ноже,  кист и четка со огромна големина.

Сликите кои ќе бидат изложени се изработени во подолг временски период од 2019 до 2024 година. Случајно, но со намера 33 дела и наслов „Пиктограми“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи