Пукната цевка од парно ја поплави Клиниката за токсикологија

Facebook
Twitter
Email
Print

На Клиниката за токсикологија во Скопје ноќеска пукнала цевка од парно поради што биле поплавени простории на третиот кат, тврдат вработени на Клиниката. Поплавени биле скоро сите лекарски канцеларии на вториот кат, болнички соби на првиот кат, Одделението и сметководство, ходниците на приземјето, чекалната, сѐ до амбулантата на ОРЛ и дел од подрумските простории.


Според нив, повеќе од два часа биле поплавени просториите, а проблем е тоа што Клиниката не е осигурена.

Од Министерството за здравство потврдиле дека ноќеска имало пукнала цевка од парно, но дека проблемот бил веднаш саниран. Нема штета на медицинската опрема и нема штета во простории во кои се згрижуваат пациенти, но водени се таваните и ѕидовите.

Инаку, од пред неколку дена почнаа превирањата на Клиниката откако вработените изнесоа серија обвинувања за организациската директорка Бесија Иљази, за која тврдат дека донела дезорганизација на Клиниката, а се жалат на отпор и несоработка од страна на Иљази.

За новоназначената економска директорка веќе беше објавено дека не знае македонски јазик, па кога мора да соработува со колегите, преведувачи ѝ се двете секретарки вработени во оваа клиника.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи