Миракоска: Започна изградбата на нова социјална зграда во Прилеп – се грижиме за социјално ранливите категорииКандидатката за пратеник на НСДП и коалицијата во изборната единица четири г-ѓа Соња Мираковска, денес беше во Прилеп каде на низа средби со граѓани ја образложи програмата на НСДП и коалицијата и начинот на кој таа и пратениците од оваа изборна единица ќе работат.

Мираковска рече дека од стотиците средби кои ги имала до сега, граѓаните јасно бараат полесен пристап до пратениците и слух за нивните барања, кои потоа ќе се преточат во конректни политики.

„Оние кои ги претставуваме треба да бидат директно вклучени и слушнати во процесот на креирање на политики“ – истакна Мираковска.

Исто така кажа дека во моментов во Прилеп во тек е изградба на социјална зграда со вкупно 62 станови за лица од социјален ризик и други ранливи категории како деца без родители, самохрани родители и др. Инвестиција на владата на Република Македонија и CEB банката при советот на Европа од 110.000.000 денари со кои ќе им се помогни на ранливите категории да го решат своето станбено прашање.

 

 

 

Исто така беше одржана и средба со пензионерите и младите од општина Кривогаштани и сите се согласни дека Македонија нема друга алтернатива и друг пат освен европскиот.

 

Граѓаните на градот Херој Прилеп сакаат европска иднина, европски стандард, повисоки плати и пензии. Затоа на 8 Мај ќе заокружат број 1 за европска Македонија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи