Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,252 ден/кг и ќе изнесува 44,554 ден/кг.

Од 30.4.2024 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • Моторен бензин       ЕУРОСУПЕР БС – 95                  87,50 (денари/литар)
  • Моторен бензин       ЕУРОСУПЕР БС – 98                             89,50 (денари/литар)
  • Дизел гориво            ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)            75,50 (денари/литар)
  • Масло за горење      Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)               75,50 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС                                                                46,661 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи