Екипата на Туминец победник на турнирот во мал фудбал во Мала Преспа посветен Преспанскиот херој – Васил ЈанкулаЕкипата на селото Туминец е победник на годинешниот традиционален турнир во мал фудбал кој се одржа во Мала Преспа, Општина Пустец, Албанија на кој што учествуваа екипи од сите 9 македонски села кои гравитираат во овој регион: Туминец, Долна Горица, Горна Горица, Пустец, Леска, Шулин, Зрноско и Церје.

Годинава турнирот беше посветен на Преспанскиот херој – Васил Јанкула кој почина пред 1 месец, а кој потекнува токму од селото Туминец.

Васил Јанкула живееше во Ресен и беше лице со церебрална парализа. Неговото мото беше „Сите сме исти“ и секогаш се бореше за подобра инклузија на лицата со посебни потреби во нашето општество. За да ја потврди и докаже оваа негова цел направи голем  број подвизи од кои најголем е оној кога со својот трицикл за само 7 дена помина над 800 км. обиколувајќи ја цела Западна Македонија започнувајќи од Ресен, преку Битола, Прилеп, Градско, Скопје, Тетово, Гостивар, Маврово, Дебар, Струга, Охрид и преку Галичица повторно да се врати дома.

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи