ВИДЕО – Ристески: Распуштање и целосна реформа на судскиот совет, проверка на имотот на судиите и обвинителите


Новата влада предводена од ВМРО ДПМНЕ особен фокус на работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата. Судството ќе биде целосно ослободено од извршната власт. Ќе спроведеме политики на расчистување со судирот на интереси во правосудството, присутниот непотизам, партизацијата и кронизмот. Кандидатите за судии и кандидатите за претседатели на судовите ќе се рангираат по законски критериуми. Ќе ги регулираме и постапките за преземање и префрлање на судиите во другите судови.

„Предвидуваме нова програма за испитување на исполнетоста на условите на професионалните и образовните критериуми за избор на судии. Ќе спроведеме целосна ревизија на приемот на кандидати на Академијата за судии и јавни обвинители.

Предвидуваме распуштање и целосна реформа на судскиот совет кој се покажа досега како ранлив од надворешни влијанија. Ќе следува проверка на имотот на судиите и обвинителите.

Предвидуваме немилосрдна борба со корупцијата на секое ниво, за што ќе биде формирано владино координативно тело против корупцијата, а преку реформи ќе имаме силен и ефикасен Државен завод за ревизија. Ќе воведеме мханизам преку кој ќе има зголемени санкции против функционерите, а преку посебна мерка ќе имаме нула корупција во јавните набавки.

Почитнувани, ова се само мал дел од проектите за подобар правосуден систем и борба против корупцијата. На 8-ми мај со заокружување на број 2 за листата на пратеници на ВМРО ДПМНЕ и број 2 за Гордана Силјановска Давкова ќе ставиме крај на хаосот и безредието кој владата предводена од СДС и ДУИ ги остави. Број 2 за достоинствена и горда Македонија“, истакна Ристески.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи