На 14 мај промоција на најновиот роман на Билјана Тинтоска – „Симфонија“, во холот на СОУ „Ѓорче Петров“


На 14 мај во 19:00ч во холот на СОУ „Ѓорче Петров“ Прилеп ќе се одржи промоција на новиот роман на Билјана Тинтоска, „Симфонија“. Промотор ќе биде Габриела Стојаноска Станоеска, рецензент Жанета Видевска, а модератор Лидија Ристеска. Ова е четврт по ред роман на Тинтоска. Освен нив има издадено и збирка подолги раскази.

Романот го допира и прашањето на поврзаноста на човекот со своите предци. Сите носиме духовно наследство од нашите предци. Лошото треба да го надминуваме и поправаме, а доброто треба да го надоградуваме. Човекот не почнува од нула. Овој роман е различен од другите нејзини романи.

Специфичен е по тематиката што ја обработува – како човекот се справува со болката заради загубата на блиските и како ја споделува радоста со другите. Романот е химна за крикот во болката, но и достоинствено ти носење на сопствениот крст, но и химна на смислата на животот и љубовта.

Љубителите на пишаната реч се се добредојдени на промоцијата!

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи